9 Eylül 2013 Pazartesi

Plotter Kağıt Çeşitleri


Plotter makinaların sarf malzemelerinden biri olan plotter kağıtlar, bugunkü yazımızın konusu. Plotter makineler baskılama işlemlerini yaparken birçok malzemeye ihtiyaç duyarlar. Bu malzemeler plotter kağıt, plotter kartuş, plotter dolum kiti gibi malzemelerdir. Bunlardan en önemlisi şüphesiz ki plotter kağıtlardır.
Projelerin düzgün baskılanabilmesi, istenilen sonuçların elde edilebilmesi için plotter kağıt seçimi büyük öneme sahiptir. Plotter kağıtları seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar şöyle sıralanabilir: Öncelikle plotter kağıdın yapacağınız baskıya uygun seçilmesi gerekir. Örneğin; bir tablo baskısı yapacaksanız bunun için kuşe kağıt çeşidi seçmeniz uygun olmayacaktır. Ya da bir harita baskısı yapmak için seçilecek kağıdın sıradan bir kağıt çeşidi olması doğru olmaz. Yapılacak özel baskılara uygun olarak özel plotter kağıt seçimleri yapmak gerekir. Bunun yanı sıra kullandığınız plotter kağıdın kalitesi oldukça önemlidir. Kaliteli baskılar elde edebilmek için tabiî ki kaliteli kağıt kullanmak gerekir. Plotter kağıdın kalitesini anlamak için ise çok fazla çaba harcamaya gerek yok. Kullanacağınız kağıdın markasını araştırmak, markayla ilgili yapılan baskılarda çıkan sorunlar hakkında internet sitelerinde yapılan yorumları okumak ve buna göre bir seçim yapmak yeterli.  Ve son olarak dikkat edilmesi gereken nokta da kağıdın boyutu. Plotter kağıtlarınızı yapacağınız baskıya uygun boyutta seçmek size zamandan ve işten tasarruf sağlayacaktır. Yanlış boyutta kağıt seçmek yanlış baskılamaya sebep olacak ve baskı işleminin tekrar yapılmasını gerektirecektir.
Baskılama işinin temeli olan plotter kağıtlar, milyonlarca çeşidiyle birçok internet sitesinde müşterileriyle buluşmayı bekliyor. Değişik türlerden baskılarınız için seçebileceğiniz, çeşitli plotter kağıtlara ulaşmak için plotter satışı yapan internet sitelerini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Plotter kağıtlardan ve plotter kağıtlar seçilirken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsettiğimiz bu yazımızın sizler için aydınlatıcı olması dileğimizle.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder